Radim Valenčík: Modelování sociálních sítí prostřednictvím teorie kooperativních her, 10. října 2014


Doc. Radim Valenčík, CSc., proděkan VŠFS v rámci bude v rámci přednášky informovat o nejnovějších výsledcích bádání v této atraktivní oblasti teorie her a původních výsledcích, které byly předneseny mj. na mezinárodních konferencích k teorii her v Petrohradě a v Krakově.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1697-seminar-vsfs-modelovani-socialnich-siti.html

O čem bude řeč?

Existuje velké (mnohem větší, než si běžně dovedeme představit) množství úloh, v nichž řešíme problém, jak rozdělit mezi hráče to, co vznikne tím, že budou kooperovat. Jen namátkou:

– Jakékoli vyjednávání na trhu ve smyslu „co za co“?

– Nechceme válčit, jak se dohodnout na tom, co kdo získá a co ztratí? (dnes velmi aktuální)

Jednou ze standardních úloh tohoto typu je tzv. Nashův vyjednávací (S, d) problém. Ukázalo se, že existuje větší množství (dnes již víme, že v mnoha směrech neomezené množství) naprosto „logických“, „intuitivně přijatelných“ či dokonce zdánlivě „jediných možných řešení“ tohoto problému, ale nevíme, kdy je to které skutečně správné a zda takové „skutečně správné“ existuje.

Ukážeme, že pomocí této úlohy jsme schopni řešit nesmírně významnou otázku v (na první pohled zcela jiné oblasti věd): Ocenit sílu afinit, které vznikají v sociálních sítích nejrůznějšího typu, na základě toho dokonce předpovědět, které afinity (tedy to, co hráče do sítí spojuje) převládnou.

Další informace a materiály k tématu přednášky naleznete zde.
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1697-seminar-vsfs-modelovani-socialnich-siti.html
Zdroj: http://radimvalencik.pise.cz/1697-seminar-vsfs-modelovani-socialnich-siti.html

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).

Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *