Renáta Androvičová: Kartografie lidské sexuality, 12. března 2021

Záznam z přednášky bude zveřejněn po publikování prezentovaných výsledků. Děkujeme za sledování!

Lidé mají tendenci o vlastní sexualitě přemýšlet v diskrétních konstruktech – např. jsem vs. nejsem hetero, vzrušuje vs. nevzrušuje mne násilí, jsem vs. nejsem „normální“, atd. Lidský mozek ale konstruuje mapu sexuálního vzrušení kontinuálně a probabilisticky, žádná situace tedy není nemyslitelná, jen více či méně pravděpodobná. Jaký je tedy vztah mezi jednotlivými parafiliemi (sexuálními deviacemi) a tzv. normofílií (běžné heterosexuální nebo homosexuální praktiky). Je sexuální agrese skutečně přirozenou součástí heterosexuality? Jsou tradiční parafilie jako exhibicionismus nebo voyeurismus skutečně tak vzácné jak si myslíme? Vypadá mapa sexuálního vzrušení stejně u mužů a žen? Na tyto a další otázky se Vám pokusím dát odpověď díky fascinující technice vizualizace vztahů tzv. „sociomapování“, která vznikla v Praze (Bahbouh & Bahbouh, 2005; Höschl, 2006). Tato metoda dokáže přetvořit nepřehledné matice čísel do intuitivní “mapy” vztahů. Data, z nichž byla mapa vytvořena, vzešla z celonárodního průzkumu na vice než 10 tisících respondentů a respondentek.

Renáta Androvičová
Výzkumná sexuoložka, neurovědkyně
Laboratoř evoluční sexuologie a psychopatologie
NUDZ Klecany

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Sledovat Pátečníky můžete zde: https://www.facebook.com/patecnici.cyklus

Klub skeptiků sledujte zde: https://www.facebook.com/cesky.klub.skeptiku.SISYFOS
Web ČKS Sisyfos: https://www.sisyfos.cz/​​

Navazující online a prezenční aktivity najdou zájemci na webu https://www.technecium.org​​, kterému tímto velmi děkujeme za spolupráci.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *