Ruth Tachezy: Evoluce viru v přímém přenosu (2. února 2024 – Živě Benátská 2 (!), Přírodovědecká fakulta UK, Praha)

Většina virů, které trápí lidstvo pochází ze zvířecí říše, která se zdá být jejich nevyčerpatelným zdrojem. Vývoj (evoluce) virů je velmi rychlý, zatímco lidstvo produkuje novou generaci v rozmezí 20-30 let, bakterie každých 20-30 minut a viry ještě daleko rychleji. Vývoj virů ovlivňují nejen jejich vlastnosti, ale také prostředí, v kterém se vyskytují. Na příkladu dvou virů chci ukázat, co vývoj virů ovlivňuje a jaká nebezpečenství to přináší jejich hostiteli, potažmo lidské populaci.

Ruth Tachezy, viroložka, byla vedoucí Laboratoře molekulární epidemiologie virů v Ústavu hematologie a krevní transfuze, od roku 1998 dosud je vedoucí Národní referenční laboratoře pro papilomaviry a polyomaviry. Od roku 2019 je vedoucí Katedry genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě UK. Magisterské a doktorandské studium absolvovala na Přírodovědecké fakultě UK. Absolvovala řadu zahraničních pobytů. V roce 2023 se habilitovala v oboru genetika, molekulární biologie a virologie. Ráda sportuje, navzdory ohlasům vlastního těla. Má ráda hory, les, cestování, knihy, veselé lidi a spoustu dalších věcí, na které nemá mnoho času.

Pokračujeme v živých přednáškách. Nicméně pozor! Došlo ke změně místa konání. Od začátku října jsme každý pátek (nejméně) do konce zimního semestru setkávat krátce před pátou v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.

Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1022150712220349/

Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=2EV-R7lwk3s

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *