Zuzana Kříhová: Ženské centrum Aftáb (Slunce) v Esfahánu – Problematika rovnosti pohlaví v Íránu, islámského a sekulárního feminismu, 21. května 2021

V současném Íránu se diskutuje míra zapojení žen do společenského a politického dění v zemi na mnoha úrovních, i když o otevřené debatě zatím hovořit nelze. To, jak se proměňuje role žen ve společnosti, posilují či oslabují jejich práva, odráží celkovovou atmosféru ve společnosti. Ve sporech o podobu ženských práv krystalizují zárodky budoucího směřování Íránu – ustupuje-li aktuální vedení země přespříliš požadavkům na zrovnoprávnění žen, zvedá se rozhořčená reakce z řad tradicionalistů a konzervatistů, dovolávajících se k ochraně údajně autentických íránských (islámských) hodnot. V přednášce se proto zaměříme na dosud málo diskutovaný jev, který bychom mohli charakterizovat jako sociální konformismus – tedy společensky výhodný postoj akceptování takového postavení ženy, jež je hlasitě proklamováno v souladu s islámskými a tradičně konzervativními normami, ovšem za tichého přijímání postojů, které jsou s těmito normami přinejmenším v rozporu.

Zuzana Kříhová (*1979) vyučuje na oboru íránistika perštinu a perskou literaturu. Ve své dizertaci se věnovala reflexi přistěhovalectví v dílech íránských autorů žijících v USA. V současnosti se zabývá moderní perskou literaturou a výukou perského jazyka. Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním.

Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-…

Sledovat Pátečníky můžete zde: https://www.facebook.com/patecnici.cy… http://www.patecnici.net/​​​

Klub skeptiků sledujte zde: https://www.facebook.com/cesky.klub.s… https://www.sisyfos.cz/​​​

Navazující online a prezenční aktivity najdou zájemci na webu https://www.technecium.org​​​, kterému tímto velmi děkujeme za spolupráci.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *