David Černý: Práva zvířat, 20. května 2016

Současná doba je charakteristická zvýšeným zájmem o welfare zvířat a sílícími liberacionistickými tendencemi. Diskuse o právech zvířat však rozhodně nedospěla k nějakému široce sdílenému výsledku. Během přednášky si představíme tři možné postoje k právům zvířat: i) zvířata žádná práva nemají a můžeme s nimi nakládat v podstatě libovolně, ii) zvířata žádná práva nemají, mají však (alespoň některá) určitý welfare, který ve spojení s utilitarismem určuje morálku našeho přístupu k těmto tvorům, iii) zvířata mají, podobně jako lidé, svá práva, která současná praxe zásadním způsobem pošlapává.

Přednášející: PhDr. David Černý, Ph.D., vědecký pracovník Ústavu státu a práva AV ČR v. v. i. Věnuje se etice, bioetice, filosofii práva.

 Milí Pátečníci.

Dnes musím bohužel začít velmi nepříjemnou zprávou. Po dlouhé nemoci zemřel člen výboru klubu skeptiků, člen Pátečníků a náš pravidelný přednášející Petr Brodský. V tuto chvíli ještě nevíme termín posledního rozloučení, až budeme mít přesnější informace, dáme Vám vědět. V pátek na Petra alespoň krátce zavzpomínáme před začátkem přednášky. 

I druhá zpráva je poněkud nepříjemná. Bohužel po přednášce nepůjdeme do restaurace Šumava, jak jsme původně plánovali. V restauraci totiž po nás chtěli za každého člověka, jehož příchod příště očekáváme 100 Kč zálohu. Rozhodli jsme se tedy tentokrát jít opět do Cafe Elysium v ulici Na Bojišti. Do budoucna se podíváme po nějaké nové restauraci. Pokud máte nějaké tipy, budeme Vám vděční. 

Opět bych Vás chtěl poprosit, abyste přišli včas, tedy do 17:00.

Příští týden, tedy 27. května se bude přednáška týkat geografie. S Michaelem Romancovem se zaměříme na otázku Co to je politická mapa.

A to je od nás pro tuto chvíli vše. 

Hezký zbytek dne. 

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *