Jaroslav Mácha: Protilátky a co s nimi? Diagnoza, terapie, výzkum, 22. dubna 2016

 

Imunita je specifická obrana proti infekci u které pozorujeme rychlejší a intenzivnější reakci při opakování infekce. Brzo byla v krevním séru pozorována přítomnost bílkoviny zvané protilátka, která je schopná reagovat s cizorodými sločeninami. Dnes protilátky umožńují nejen léčení, ale také bohatou řadu testů často zcela nezbytných pro diagnozu a tvoří i nezbytnou součást moderního výzkumu v biologii a medicině. Poslední vývoj přinesl monoklonální protilátky a ve spojení s molekulárními technikami také humanizaci zvířecích protilátek a jejich produkci ve tkáňové kultuře i v rostlinách.

Dlouholetý návštěvník našich pátečních setkání RNDr. Jaroslav Mácha vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK a dlouhá léta se v laboratoři vývojové biologie zabýval imunochemickým studiem proteinů v embryonálním vývoji žab a také izoloval první lektin z parazitů. Poté se věnoval rovněž genomice embryologických modelových organizmů Xenopus tropicalis a laevis. Jde o ostříleného pedagoga, který na Přírodovědecké fakultě vedl například přednášky z imunologie, vývojové biologie či genomických a diagnostických technik.

Místo konání: Zoologická posluchárna ve druhém patře budovy Přírodovědecké fakulty ve Viničné 7

Neformální část diskuse v restauraci Šumava ve Štěpánské 3.

Milí Pátečníci.

Jak jste již možná slyšeli, prostory PEN klubu musíme po mnoha letech, kvůli rekonstrukci Klementina opustit. Tento pátek se tak sejdeme poprvé v novém prostředí v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve Viničné 7. Jedná se o budovu, kde při svém pobytu v Praze vyučoval Albert Einstein.

Do Viničné se lze dostat pešky od metra B Karlovo náměstí, trasa zde:https://mapy.cz/zakladni…

Popřípadě od metra C I. P. Pavlova: https://mapy.cz/zakladni…

Dále lze dojít ze zastávky tramvaje Štěpánská (linky 4, 10, 16, 18 a 22):https://mapy.cz/zakladni…

Pro ty kdo nechtějí jít pěšky je k dispozici autobus číslo 291, který jezdí jak od metra Karlovo náměstí, tak od metra I. P. Pavlova. Vystoupit musíte na zastávce Větrov, pozor, tato zastávka je na znamení. Jízdní řád autobusu zde: http://jizdnirady.idnes.cz/praha/zjr/, trasa autobusu v obrázku tady:http://www.tram-bus.cz/wp-content/uploads/2014/08/291.jpg

Když budete u budovy, stačí projít hlavním vchodem. Poté pro ty, kteří chtějí sportovat stačí vyjít schody, naše posluchárna (zoologická) se nachází přímo proti schodům ve druhém patře. Pro ostatní je zde k dispozici výtah. Poté co projdete hlavním vchodem zahněte doprava, měli byste minout dámské záchody a nástěnku a kousek za ní se nachází výtah, kterým se můžete svézt do druhého patra.

Já (Vítek Škorpík) a Roman Heger budeme k dispozici, abychom Vás případně v budově naváděli správným směrem nebo Vám jinak pomohli.
Budeme rádi, když přijdete a obhlédnete si nové prostředí.

Zoologickou posluchárnu máme zamluvenou do konce června, s jednou výjimkou, kdy budeme také ve Viničné 7, ale v jiné učebně. Budeme se snažit rezervaci učebny prodloužit, závisí to mimo jiné na tom, jaký dojem uděláme.

K neformální části diskuze máme tentokrát zamluvenou restauraci Šumava ve Štěpánské ulici číslo 3. Trasa zde: https://mapy.cz/zakladni…

Rezervaci máme na jméno Pátečníci od 20 hodin. Opět budeme rádi, když si přijdete prohlédnout novou potenciální restauraci. V příštím týdnu máme v plánu jít do jiné restaurace, takže můžete ohodnotit, která se Vám více líbí a do ní pak budeme chodit pravidelně. Popřípadě, nebude-li se Vám líbit ani jedna, uvítáme Vaše návrhy na další možnosti v okolí.

Opět bych Vás chtěl poprosit, abyste přišli včas, tedy do 17:00.

Vstupné není povinné. Avšak uvítáme dobrovolné příspěvky, abychom mohli občas přispět na techniku našim kameramanům, proplácet cestovné mimopražským přednášejícím nebo abychom měli prostředky na Vánoční posezení.

V případě dotazů se na mne neváhejte obrátit.

A to je od nás pro tuto chvíli vše.

Hezký zbytek dne.
Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *