Petr Tomek: Láska, sex a vesmír, 29. dubna 2016

Kosmické agentury o sexualitě a lásce mezi astronauty zatím celkem svorně mlčí. Přitom i lékařsky nevzdělanému člověku musí být jasné, že sex je součástí přirozeného lidského chování a kolonizace jiných světů je bez sexu mimo Zemi nemyslitelná. Pokud nás na Zemi trápí problémy s láskou, není důvod, aby nás náhle přešly v okamžiku, kdy vstoupíme na paluby meziplanetárních lodí.
Přednáška, která přináší mnohem více otázek, než odpovědí a ukazuje toto populární téma jako zdroj mnoha potenciálních problémů i námětů k vědeckému výzkumu.

Petr Tomek je novinář, spisovatel a popularizátor vědy se zálibou v komentování společenského dění, propagaci a popularizaci kosmonautiky, futurologie, nezávislého filmu, hédonismu a steampunku. Jako novinář působil v redakci časopisu VTM Science později v roli šéfredaktora v redakci elektronického literárního časopisu Lemurie. Zatím mu vyšly tiskem tři knihy – Ztracený Měsíc, o tom, proč nebyli lidé čtyřicet let na Měsíci, populárně-vědecká miniatura Láska, sex a vesmír, a kniha Ateista, sbírka esejů a zamyšlení souvisejících s tématem této přednášky. V současnosti je rovněž předsedou spolku Ateisté ČR.

Místo konání: Zoologická posluchárna ve druhém patře budovy Přírodovědecké fakulty ve Viničné 7

Neformální část diskuse v restauraci Šumava ve Štěpánské 3.

 

Milí Pátečníci.

Jak jste již možná slyšeli, prostory PEN klubu musíme po mnoha letech, kvůli rekonstrukci Klementina opustit. Tento pátek se tedy znovu sejdeme v novém prostředí v budově Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ve Viničné 7. Jedná se o budovu, kde při svém pobytu v Praze vyučoval Albert Einstein.

Do Viničné se lze dostat pešky od metra B Karlovo náměstí. Popřípadě od metra C I. P. Pavlova, dále lze dojít též ze zastávky tramvaje Štěpánská (linky 4, 10, 16, 18 a 22).

Pro ty kdo nechtějí jít pěšky je k dispozici autobus číslo 291, který jezdí jak od metra Karlovo náměstí, tak od metra I. P. Pavlova. Vystoupit musíte na zastávce Větrov, pozor, tato zastávka je na znamení. Jízdní řád autobusu zde: http://jizdnirady.idnes.cz/praha/zjr/, trasa autobusu v obrázku tady: http://www.tram-bus.cz/wp-content/uploads/2014/08/291.jpg

Když budete u budovy, stačí projít hlavním vchodem. Poté pro ty, kteří chtějí sportovat je zde schodiště, které vyjdete do druhého patra, naše posluchárna (zoologická B7) se nachází přímo proti schodům. Pro ostatní je zde k dispozici výtah. Poté co projdete hlavním vchodem zahněte doprava, měli byste minout dámské záchody a nástěnku a kousek za ní se nachází výtah, kterým se můžete svézt do druhého patra.

Já a Jelena budeme k dispozici, abychom Vás případně v budově naváděli správným směrem nebo Vám jinak pomohli.

Budeme rádi, když přijdete a obhlédnete si nové prostředí.

Zoologickou posluchárnu máme zamluvenou do konce června, s jednou výjimkou, kdy budeme také ve Viničné 7, ale v jiné učebně. Budeme se snažit rezervaci učebny prodloužit, závisí to mimo jiné na tom, jaký dojem uděláme.

K neformální části diskuze máme tentokrát zamluvenou restauraci Cafe Bar Elysium v ulici na Bojišti 8.

Rezervaci máme na jméno Pátečníci od 20 hodin. Opět budeme rádi, když si přijdete prohlédnout novou potenciální restauraci. V minulém týdnu jsme byli v jiné restauraci, takže můžete ohodnotit, která se Vám více líbí a do ní pak budeme chodit pravidelně. Popřípadě, nebude-li se Vám líbit ani jedna, uvítáme Vaše návrhy na další možnosti v okolí.

Opět bych Vás chtěl poprosit, abyste přišli včas, tedy do 17:00.

Vstupné není povinné. Avšak uvítáme dobrovolné příspěvky, abychom mohli občas přispět na techniku našim kameramanům, proplácet cestovné mimopražským přednášejícím nebo abychom měli prostředky na Vánoční posezení.

Příští týden, tedy 6. května, se zaměříme na fyziku. Přivítáme Miroslava Havránka, který vystoupí s tématem Antihmota na Zemi a ve vesmíru.

V případě dotazů se na mne neváhejte obrátit.

A to je od nás pro tuto chvíli vše.

Hezký zbytek dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *