Kde najdete program a další novinky

Milí Pátečníci,

Mnozí z vás poptávali program na delší dobu dopředu. A byli jste samozřejmě zcela v právu! Jenom my tak trochu nestíháme, za což se omlouváme. Pokusím se teď o lehkou nápravu spojenou s několika dalšími informacemi, které by vás mohly zajímat.

Začít ale musím pochopitelně tím programem, takže zde je jeden program téměř do prázdnin (poslední přednášky jsou v procesu domlouvání, respektive ta úplně poslední už je v google kalendáři, ale nechtěla jsem tam nechávat mezeru). Budeme moc rádi za šíření. Pdf k rozeslání či vytištění naleznete zde: https://www.patecnici.net/web/uploads//2023/03/Program-Jaro-2023.pdf.

Kde jinde se dozvědět o našem programu? Kolega Vítek pravidelně udržuje Google kalendáře nejen s naším cyklem, ale i s dalšími, většinou tedy pražskými přednáškovými cykly. Tyto kalendáře najdete na našem webu https://www.patecnici.net/kalendar-akci/. Používáte-li Google kalendáře, můžete si k nim přidat i ty naše! Stačí k tomu kliknout na „+ Google kalendář“ vpravo dole (Peroutkův článek ani tam, ani nalevo ovšem nenajdete). Pokud byste do kalendářů chtěli naopak přidat Vámi pořádané cykly či jednotlivé veřejné přednášky, ozvěte se kolegovi, jistě se nějak domluvíte. Vyhrazujeme si však právo rozhodnout, zda se přednášky do našeho programu hodí (#noezo – populárně-vědní i odbornější přednášky samozřejmě rádi zařadíme). 😉

Streamy připravujeme předem, a spolu s těmi, které už jsme pořádali, je najdete vyhlášené i s datem a časem konání na našem youtube kanálu Pátečníci Sisyfos https://www.youtube.com/@PatecniciSisyfos. Vzhledem k tomu, že zde musí být plánovaný stream připraven ještě před tím, než odejdeme streamovat na fakultu, pokud už nestíháme nic jiného, zde je přednáška zcela bezpečně zveřejněna dopředu (často i několik týdnů).

A když běžíte na poslední chvíli k počítači, abyste jenom klikli na začínající stream? Nejsnazší je prostě přijít na náš web https://www.patecnici.net/, kde najdete nejnovější stream i s odkazem. Najdete jej, ostatně, s největší pravděpodobností i na našem Facebooku https://www.facebook.com/patecnici.cyklus, a občas, stíháme-li, i na našem Instagramu https://www.instagram.com/patecnicisisyfos/. 🙂

Občasně, zejména jste-li duší gameři se slabostí pro popularizaci vědy, se s námi také můžete setkat na twitchi Vědátora (web, Facebook), kde se rozhodli některé z našich přednášek re-streamovat. S Vědátorem ostatně nespolupracujeme poprvé – v předpandemické době dělal rozhovory s některými z našich přednášejících – a doufáme, že ani naposledy! Jejich, a někdy tedy i naše pořady, najdete zde: https://www.twitch.tv/vedator_cz/.

A na závěr prosba: Pokud se vám naše přednášky líbí, zvažte, prosím, podporu v naší crowdfundingové kampani na Startovac.cz. Ať chceme či nikoli, ceny úplně všeho stoupají, a my bychom moc rádi zachovali všechny naše přednášky zcela zdarma. Co s penězi děláme? Platíme z nich pronájem přednáškové místnosti na Přírodovědecké fakultě UK, internetové připojení na streamování přednášek, webhosting našich stránek, obnovu techniky (například úložiště pro našeho druhého kameramana Ludvíka Hájka, na jehož kanále LLionTV najdete většinu našich, ale i jiných popularizačních přednášek se zpožděním, ale zase v lepší kvalitě: https://www.youtube.com/@LLionTV), část grafických programů, které používáme k tvorbě thumbnailů, instagramových upoutávek a dalších materiálů, občas nějaký tisk propagačních materiálů s programem například na Veletrh vědy (kde se s námi patrně opět budete moci setkat), dopravu pro mimopražské přednášející, a v neposlední řadě také přípravu našeho Sisyfího Zpravodaje, jehož tvorbu jako popularizační sekce Českého klubu skeptiků Sisyfos (web, Facebook, Twitter) zajišťujeme. V posledních letech vycházejí dvě dvojčísla ročně, a jsou veřejně k dispozici. Stáhnout si je můžete zde: https://www.sisyfos.cz/zpravodaj (tištěné vzorky posledních dvou ročníků najdete též v omezeném množství na Bludných balvanech a Veletrhu vědy, takže pokud máte raději papír, stavte se za námi).

Podpořit nás můžete zde: https://www.startovac.cz/projekty/vasi-patecnici.

S tím se ovšem pojí ještě jedna omluva – na Startovači v poslední době nevycházejí novinky. Ehm. Ne, nezapomněli jsme na něj. Naopak jsme pravidelnou dlouhodobou činností překročili počet novinek, na které byl Startovač stavěn, a programátorům se dosud nepovedlo zjednat nápravu – řešíme to! Byli-li jste zvyklí dostávat novinky, tj. informace o následující přednášce, do mailu právě prostřednictvím Startovače, snad se tuto praxi podaří opět obnovit. Do té doby (případně nechcete-li v tomto být na Startovači závislí), pošlete nám, prosím, do zprávy svůj e-mail, zařadíme Vás do našeho mailing listu. Nebojte, nespamujeme, mimo pozvánku na následující přednášku posíláme tak možná přání k Vánocům, eventuálně 1-2 opravdu mimořádné zprávy za rok. 🙂

A úplně poslední (ale, jak by řekli Angličané, last but not least) sdělení: Od podzimu jsme zavedli novinku, ale hádám, že se ještě neroznesla ke všem. Zhruba s frekvencí jednou za měsíc předáváme na předem neoznámené přednášce knihu tematicky či osobou přednášejícího spojenou s danou přednáškou, a to zpravidla jako odměnu za nejlepší položený dotaz. Pravidla výběru výherce se mohou lišit, zpravidla podle dohody s přednášejícím, vždy jde ale o někoho, kdo se na nás přišel podívat živě do sálu. Takže jste-li z Prahy a okolí, případně máte-li zrovna cestu kolem, stojí za to se u nás občas stavit i osobně. Pokládat dotazy ale můžete samozřejmě i během streamu online na youtube.

Tak, a to by asi pro tentokrát stačilo. Omlouvám se za sloh, věřím ale, že si jednotlivé informace najdou svoje adresáty. Prosím, případně, o šíření mezi vaše známé, kteří by třeba naše přednášky ocenili. A především se těším na setkání v sále či alespoň prostřednictvím internetu!

Za organizátory
Jelena Lenka Příplatová*

*) Tím chci říct, že Vítězslav Škorpík není nijak zodpovědný za případné chyby, překlepy a jiné nesmysly v textu, zato mu přísluší veškerý vděk za dramaturgii a moderování přednáškového cyklu, udržování kalendářů, rozesílání novinek, zveřejňování streamů, aktualizaci facebooku Pátečníků i Sisyfos – Český klub skeptiků a řadu další práce. Mně nadávejte za grafiku, Zpravodaj, nějaké ty produkční záležitosti, a, když jsem zrovna v Praze, špatnou práci s kamerou a streamování. Díky patří, kromě již zmíněného kameramana Ludvíka Hájka, který už deset let zprostředkovává kvalitní záznamy z většiny našich přednášek, též kolegům Romanovi, Petrovi a Jirkovi, kteří za mne zaskakují za kamerou a důvtipně řeší technické trable, aby v tom Vítek nezůstal sám.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *