Michaela Košová: Filosofie vědomí, 9. května 2014

Asi těžko bychom v našich životech hledali něco, co by pro nás bylo bezprostřednější a samozřejmější než vědomí. Vlastně by se snad dalo říci, že je vším, co máme – vše, co jsme kdy prožívali a vše, co kdy prožívat budeme, povstává v našem vědomí. Navzdory tomu, že je naše existence tak bezprostředně s vědomím spjata, zůstává jeho adekvátní „vysvětlení“ pro vědce i filosofy dodnes tvrdým oříškem: jak můžou v mozku, který je tvořený nevědomou hmotou, povstat vědomé, subjektivní stavy? Proč pořád cítíme, že jakékoli vědecké vysvětlení vycházející z objektivního pohledu třetí osoby nikdy nemůže uspokojivě proniknout k tomu, co prožíváme subjektivně a bezprostředně z pohledu první osoby?

Přednáška má za cíl představit základní možná řešení otázky vědomí v současné filosofii mysli, poukázat na výhody a nevýhody jednotlivých přístupů a načrtnout možnou cestu k pochopení naší tendence vnímat vědomí jako něco „nadpřirozeného“ a nezachytitelného.

Po přednášce jako obvykle následuje diskuse.

Michaela Košová je magisterskou studentkou filosofie na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Zabývá se filosofií mysli a epistemologii.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Vstupné na přednášku je dobrovolné, uvítáme však, věnujete-li nám alespoň dvacetikorunu. Vybrané vstupné používáme k úhradě pronájmu přednáškové místnosti.

Garant večera: Mgr. Lenka Příplatová,  rozesílá ing. Ivan Pergler

Komentáře

komentáře

One thought on “Michaela Košová: Filosofie vědomí, 9. května 2014

  1. Dobrý den, je možné se nějak dostat ke zmiňovanému pojednání mladého muže s brýlemi? Ve videu o něm mluví v čase 1:31:00 a následně je ze strany organizátorů prohlášeno, že tento článek bude zveřejněn na webu pátečníků. Tam se mi jej bohužel nedaří nalézt. Pojednání by se mělo jmenovat „Sdílené vlastnosti reality“. Děkuji mnohokrát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *