Petr Tureček: Zapomenutý model dědičnosti a simulakrum kulturoprostoru, 29. listopadu 2019

V devatenáctém století vznikl na britských ostrovech biometrický model směsné dědičnosti, který dokázal věrně popsat předávání spojitých znaků (například tělesné výšky) z generace na generaci. Později se ukázalo, že se jedná jen o užitečnou aproximaci genetické dědičnosti za předpokladu spolupůsobení vysokého počtu genů s neúplnou dominancí mezi alelami. Model ve své původní podobě se ale může stát východiskem při řešení celé řady problémů současné evoluční biologie, která si musí kromě genetického přenosu poradit i s přenosem epigenetickým a kulturním. Co dělat, když je nosičem znaku fenotyp sám? Jaký vliv mají mírné modifikace jednoho kvantitativního modelu na očekávané evoluční patrnosti? Počítačové simulace hypotetizovaných systémů nám mohou naznačit odpovědi na tyto otázky.

Petr Tureček se zabývá především kulturní evolucí. V současné době pracuje na počítačových modelech systémů s nepartikulátní dědičností, které jsou pro kulturní přenos příznačné. Kromě toho spolupracuje na několika různých projektech v rámci studia etologie člověka. Mezi oblasti jeho zájmu patří například evoluce ženské menopauzy a vznik babiček, efekt pořadí narození, atraktivita a výběr partnera. Rád zakládá zcela nové oblasti výzkumu. Zabývá se tedy rovněž tzv. sémantickou pareidolií a studiem “Hypotézy živé jurty” prostřednictvím tzv. “archetypální archeologie”.

Ve volném čase hraje na kytaru a zpívá v kapele Slzný splín, píše poezii a knihy pro děti. Je politicky aktivní jako maskot strany Nominalisté.cz

https://www.facebook.com/events/527143021384353/

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7. Posluchárna B7 zoologie ve druhém patře přímo u hlavního schodiště.

Po přednášce následuje posezení v restauraci Na Křižovatce (Uterus) na rohu ulic Kateřinská, Lipová a Viničná.

Příští pátek 6. prosince vystoupí Ondřej Vencálek a Jiří Weinberger s tématem Jak se rozhodujeme, utváříme si názory a zobecňujeme.

Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/

-Vítek-

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *