Martin Zeman: Kvantová fyzika II, 29. července 2016

Fyzika světa malých rozměrů se řídí zákony, které se pro lidskou mysl zdají jak fascinující, tak fantastické. Bohužel, časté polopravdy, které se můžete dočíst v dnešní neodborné literatuře, vedou k alarmujícím desinterpretacím. Ač se to nemusí na první pohled zdát, kvantová teorie není až tak vzdálená naší dennodenní realitě. Naopak má dalekosáhlé důsledky a mnoho jejich aplikací využíváme všichni. Na této třídílné přednášce se pokusíme projít principy vlnově-časticového chování hmoty, relace neurčitosti, původ antihmoty a fundamentální fyzikální interakce. Přednášející se neobává ani polomrtvých koček.

Ing. Martin Zeman, Ph.D. et Ph.D. v loňském roce dokončil doktorská studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze a na Université Paris-Sud XI ve Francii. V CERNu se věnoval od roku 2008 především technické práci na experimentu ATLAS, od roku 2011 fyzikální analýze dat. V současnosti pracuje na měření účinného průřezu leptonového rozpadu dvojice W bosonů, což je jeden z procesů, jejichž znalost je nutným předpokladem pro zkoumání rozpadů Higgsova bosonu.


První díl ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=5ilFFFJ60PQ

Kdo jste nebyli na prvním dílu, můžete samozřejmě přijít i tak, přednášející bude výklad podávat formou srozumitelnou a obsah první přednášky jistě aspoň stručně zopakuje.

 

Místo konání: Budova Přírodovědecké fakulty UK, Viničná 7, zoologická posluchárna B7.

Po přednášce následuje neformální část diskuze v restauraci Creative Tree Pub.

Milí Páteníci.

I tentokrát se sejdeme na Přírodovědecké fakultě UK a po přednášce se jako v poslední době tradičně přesuneme do Creative Tree Pubu.

Opět Vás prosím, abyste přišli včas, tedy na 17:00.

Příští pátek 5. srpna zůstaneme u kvantové fyziky. S Martinem Zemanem zakončíme tento cyklus třetím dílem.

A to je od nás pro tuto chvíli všechno.

S přáním hezkého dne.

Vítězslav Škorpík

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *