Martin Zeman: Kvantová fyzika, 6. března 2015

Fyzika světa malých rozměrů se řídí zákony, které se pro lidskou mysl zdají jak fascinující, tak fantastické. Bohužel, časté polopravdy, které se můžete dočíst v dnešní neodborné literatuře, vedou k alarmujícím desinterpretacím. Ač se to nemusí na první pohled zdát, kvantová teorie není až tak vzdálená naší dennodenní realitě. Naopak má dalekosáhlé důsledky a mnoho jejich aplikací využíváme všichni. Na této přednášce se pokusíme projít principy vlnově-časticového chování hmoty, relace neurčitosti, původ antihmoty a fundamentální fyzikální interakce. Přednášející se neobává ani polomrtvých koček.

Ing. Martin Zeman, Ph.D. et Ph.D. v loňském roce dokončil doktorská studia na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze a na Université Paris-Sud XI ve Francii. V CERNu se věnoval od roku 2008 především technické práci na experimentu ATLAS, od roku 2011 fyzikální analýze dat. V současnosti pracuje na měření účinného průřezu leptonového rozpadu dvojice W bosonů, což je jeden z procesů, jejichž znalost je nutným předpokladem pro zkoumání rozpadů Higgsova bosonu.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění: Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně, můžete-li přispět více, budeme Vám vděčni. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu.

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *