Martin Zeman: Fyzikální desatero III, 4. dubna 2014


V přednášce se zaměříme na posledních několik z deseti fyzikálních principů, jejichž objev byl natolik zásadním, že změnil naše chápání přírody. Tentokrát se podíváme na vztah hmoty a energie, úlohu symetrií ve fyzice, zákony zachování, lokální invariance či fundamentální interakce.


Pokud jste se nedostali na některý z předchozích dílů, případně si chcete oživit, co jste se dříve dozvěděli, upozorňujeme, že na stránce http://patecnici.wbs.cz/Patecnici.html, případně na Youtube kanálu https://www.youtube.com/user/LLionTV je možné shlédnout videozáznamy obou předešlých vystoupení Martina Zemana, jakož i řady dalších přednášejících.

Ing. Martin Zeman
studuje doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze a na Université Paris-Sud XI ve Francii. V CERNu se věnoval od roku 2008 především technické práci na experimentu ATLAS, od roku 2011 fyzikální analýze dat. V současnosti pracuje na měření účinného průřezu leptonového rozpadu dvojice W bosonů, což je jeden z procesů, jejichž znalost je nutným předpokladem pro zkoumání rozpadů Higgsova bosonu.Po přednášce jako obvykle následuje diskuse.

Místo konání: POZOR! Výjimečně se celá přednáška odehraje v kavárně restaurace U Chlupatýho ducha – Konviktská ul. vedle rotundy, kam obvykle chodíme až neformálně diskutovat. V PEN klubu se v době naší přednášky (od 17:05) bude odehrávat prezentace nového člena Českého PEN pana Stojanoviče, autora románu Svár (vyšel česky ve dvou vydáních) a redaktora balkánského časopisu Think-tank. Pátečníci jsou rovněž zváni, takže pokud protentokrát nemáte chuť na fyziku, můžete vyzkoušet pro změnu podvečer literární.

Garant večera: RNDr. Lenka Příplatová,  rozesílá ing. Ivan Pergler

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *