Martin Zeman: Fyzikální desatero II, 3. ledna 2014

Společenskovědní sekce Sisyfa – Klementinum vás zve
na pátek 3. ledna 2014 v 17 hodin
na pokračování přednášky
Ing. Martina Zemana (studuje doktorát na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské v Praze a na Université Paris-Sud XI ve Francii)
na téma Fyzikální desatero

V přednášce se zaměří na výběr dalších tří z deseti fyzikálních principů, jejichž objev byl natolik zásadním, že změnil naše chápání přírody. Uvidíte jakou roli hrají ve fyzice symetrie, jaká je souvislost času a prostoru, hmoty a energie nebo jaké aplikace mohou mít kvantové „podivnosti“, kterých se dopouštějí částice mikrosvěta. Nebojte se dorazit, i pokud Vám předchozí část povídání unikla – všechny případné nejasnosti rádi dovysvětlíme!

 

Ing. Martin Zeman se v CERNu věnoval od roku 2008 především technické práci na experimentu ATLAS, od roku 2011 fyzikální analýze dat. V současnosti pracuje na měření účinného průřezu leptonového rozpadu dvojice W bosonů, což je jeden z procesů, jejichž znalost je nutným předpokladem pro zkoumání rozpadů Higgsova bosonu.

Po přednášce jako obvykle následuje diskuse.

Místo konání: PEN-klub, Praha 1, Klementinum 190 v prostorách Národní knihovny ČR (dříve Univerzitní knihovna).
Upozornění:
Od účastníků vybíráme po dvacetikoruně a můžete-li dát více, uvítáme to. Peněz užíváme k úhradě pronájmu PEN-klubu. Děkujeme.

Garant večera: Mgr. Lenka Příplatová,  rozesílá ing. Ivan Pergler

Komentáře

komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *